تلوزیون کهکشان

کمال الملک

 
محمد غفاری مشهور به کمال الملک نام هنرمند والا منشی است که در قرن معاصر مایه ی نیکنامی و افتخار ملی بوده ، میهن ما را از اخلاق و رفتار پسندیده و هنر و دانش خود سر افراز و برومند داشته است.کمال الملک را در تاریخ ایران در کنار برجسته ترین هنرمندان نگارگری قرار می دهند ، همچنین او از هنرمندانی است که قبل و بعد از مشروطیت را درک کرده است . استاد در اولین سال های سلطنت ناصرالدین شاه زاده شد.
 
از مهمترین آثار کمال الملک تابلوی تالار آینه است که در خلق آن حدود 5 سال مرارت بسیار کشید . شگرد به کار رفته در این تابلو در دنیا بی سابقه بود و برای نخستین بار به وسیله ی کمال الملک ابداع شد . در این تابلو انعکاس اشیا و نور در هزاران قطعه آینه ی موجود در تالار با دقت و زیبایی بی نظیری به تصویر کشیده شده و موجب ستایش همگان را فراهم آورده است . در این تابلو سه چهلچراغ دیده می شود که هرکدام یکصد شاخه دارد و روی هر کاسه عکس ناصرالدین شاه به چشم می خورد . تصویر هر سه چهلچراغ نیز در آیینه های اطراف تالار بازتابیده . کمال الملک تصویر خود را نیز کشیده که در یکی از آینه ها منعکس شده و مشغول نقاشی است .  

کمال الملک شاگردان ماهری در مجسمه سازی تربیت کرد و بهترین مجسمه هایی که ساخته است یکی مجسمه رضا قلی گچ کوب است و دیگری مجسمه حاج مقبل سیاه که بر روی تخته پوست نشسته و مشغول نی زدن است . همچنین مجسمه هایی چون امیر کبیر و فردوسی بر روی عقاب و مجسمه ی سنگ مرمر نادر شاه افشار که برای مقبره اش ویژگی داده اند . کمال الملک پایه ی هنر را بر اساس طرح استوار می داند و می گوید : "هر قدر هنرمند آراسته به رشته های گوناگون و در هر بخشی توانا باشد اگر طرحش محکم نباشد به پایداری و دوام هنرش اعتمادی نیست تراوش هنر و اثر صنعتش روز به روز در زوال خواهد بود چنانچه هر علمی که بر پای خود استوار نباشد به پایداری اش اعتمادی نیست."

از مجموع رفتارش هیبت و صلابت و بزرگی به چشم می خورد . خطی خوش داشت . به زبان فرانسه مسلط بود ، به ادبیات عشق می ورزید. عاشق طبیعت بود . کتاب مثنوی مولوی را می خواند و تنها با چند یار صمیمی که اهل طریقت و صفا بودند درباره ی شعر مولوی و حافظ گفت و گو می کرد.

با گذشت زمان و دگرگونی هایی که در هر جامعه پدید می آید بسیاری از آثار کمال الملک هم به نابودی کشیده شد . این امکان وجود دارد که در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بعضی از آثار کمال الملک که در خانه ی برخی از خانواده های هنر دوست غرب و جنوب کشور موجود بوده از بین رفته باشد . همان گونه که در یکی از سال های دهه ی شصت تابلویی از آثار برجسته ی کمال الملک در آتش سوزی منزل دکتر قاسم غنی در آتش سوخت و نابود شد.

 کمال الملک در ۲۷ مرداد سال ۱۳۱۹ درگذشت و در نیشابور و در کنار قبر عطار نیشابوری مدفون گشت.

آثاری دیگر از کمال الملک :

 

بهترین و جدیدترین خدمات وبلاگ نویسان جوان                www.bahar-20.com

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۶ اسفند۱۳۸۸ساعت 11  توسط مهسا  |